BIOLOGEASY

PRZYGOTOWANIE DO MATURY

Z jakiej literatury uczyć się do matury?

Z jakich książek i podręczników się uczyć? Wybrać jedna pozycje czy kilka? Które są najlepsze? To najczęściej zadawane pytanie, w przypadku wyboru literatury, niezbędnej do przygotowania. Jedno jest pewne: zbyt dużo informacji może doprowadzi do dezinformacji i przytłoczenia. 

Skup się na podstawowych pozycjach:

I. Podstawa programowa – zawiera ona w punktach wymienione konkretne wymagania egzaminacyjne, czyli wszystko, na co powinieneś zwrócić uwagę podczas nauki.

https://podstawaprogramowa.pl/Liceum-technikum/Biologia

II. Informator o egzaminie maturalnym z biologii – to dokument wydawany przez CKE, zawiera zakres wiadomości i umiejętność sprawdzanych na maturze, zasady ocenienia poszczególnych zadań oraz przykładowe zadania maturalne z rozwiązaniami.

https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_MATURALNY_OD_2023/Informatory/Informator_EM2023_biologia.pdf

III. Podręcznik – najlepiej oceniany i najczęściej polecany to podręcznik Wydawnictwa Nowej Ery, na drugim miejscu znajduje się podręcznik Wydawnictwa Operon.

IV. Repetytorium/vademecum – potrzebne, gdy chcesz mieć wszystkie informacje
w jednym miejscu; warto zakupić przed powtarzaniem całości materiału, czyli trzecia/czwarta klasa; polecanym i najczęściej wybieranym jest vademecum Wydawnictwa Operon.

V. Zbiory zadań – tutaj, tak naprawdę powinnam zaproponować większość dostępnych na rynku zbiorów; z rozwiązywaniem zadań, jest jak w przysłowiu “Trening czyni mistrza”, im więcej zadań rzetelnie przepracujesz, tym lepiej; skupię się na czterech najistotniejszych:

– Zbiór zadań Witowskiego, Biologia Tom 1-3

– Maturalne karty pracy, cz. 1-4, Wydawnictwo Nowa Era

– Zbiór Zadań CKE

https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_MATURALNY_OD_2015/Materialy/Zbiory_zadan/Matura_Zbi%C3%B3r_zada%C5%84_Biologia.pdf

– Zbiory Zadań Wydawnictwa Biomedica

VI. Arkusze maturalne – na początek rozwiązuj arkusze próbnych matur, wydawane są przez Wydawnictwa: Nowa Era, Operon, WSiP, Neuron; arkusze maturalne CKE z ubiegłych lat, zostaw sobie do rozwiązania w czwartej klasie, najlepiej ma marzec – kwiecień, gdy opanujesz całość obowiązującego materiału.

VII. Strony internetowe – biologhelp.pl; to darmowa strona, zawierające wszystkie zadania wraz z rozwiązaniami z matur z poprzednich lat (próbnych i majowych).

To najważniejsze pozycje niezbędne podczas przygotowania do matury. Oczywiście materiałów, dostępnych na rynku, z których można korzystać ucząc się do egzaminu
z biologii jest dużo więcej. Warto jednak, skupić się na tych podstawowych, powodzenia 😉