BIOLOGEASY

ROZMOWY O BIOLOGII

WYWIAD Z SPECJALISTĄ DS. BEZPIECZEŃSTWA LEKÓW

Wybrałeś profil biologiczny, ale nie końca nie jesteś przekonany, czym miałbyś się w zawodowo zajmować? Jaki kierunek studiów wybrać? Medycyna, weterynaria, a może psychologia?

Wybór jest ogromny, dlatego przedstawiamy wywiady z ludźmi, którzy zdecydowali się zdawać maturę rozszerzoną z biologii, wybrali studia i związali swoje kariery właśnie z biologią.

Opowiedzą o swoich przygotowaniach do matury, sposobach na efektywną naukę, wyborze kierunku, blaskach i cieniach wybranego zawodu.

wywiad z pATRYCJĄ, SPECJALISTĄ DS. BEZPIECZEŃSTWA LEKÓW

Cześć Patrycja! Bardzo dziękuję, że zgodziłaś się udzielić nam wywiadu. Powiedz jaki kierunek studiów i którą uczelnie wybrałaś? Czy poleciłabyś tą uczelnie? 

Ukończyłam studia licencjackie i magisterskie z biologii (specjalność mikrobiologia) oraz studia doktoranckie na kierunku biotechnologia (dyscyplina: biologia molekularna) na Wydziale Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Biologię jako kierunek studiów wybrałam dlatego, że w liceum uczyłam się w klasie o profilu biologiczno-chemicznym z rozszerzoną fizyką i chciałam dalej rozwijać się w tym kierunku, ale nie interesowały mnie studia medyczne ani farmacja. UMCS w Lublinie był moją uczelnią pierwszego wyboru, gdyż dowiedziałam się, że jedną z dostępnych tam specjalności w ramach kierunku biologia jest mikrobiologia, która wydała mi się doskonałą opcją, dającą możliwość pracy w różnego rodzaju laboratoriach, zarówno przemysłowych, jak i w placówkach naukowych. Z perspektywy czasu uważam, że podjęłam słuszną decyzję – UMCS posiada rozbudowane zaplecze laboratoryjne i wysoce wykwalifikowaną kadrę naukową, daje też możliwość wyjazdu na staże zagraniczne, co daje szerokie możliwości rozwoju kariery. Gdybym mogła wybierać jeszcze raz, najprawdopodobniej wybrałabym tak samo.

 Jakie przedmioty zdawałaś i jakie miałaś wyniki na maturze?

Na maturze zdawałam rozszerzoną biologię, z której uzyskałam 95%, oraz język rosyjski (100% – tytuł finalisty olimpiady przedmiotowej), natomiast do rekrutacji na biologię liczył mi się również wynik z matury z matematyki (92% z poziomu podstawowego). Na studia dostałam się już w pierwszym naborze.

Jakie miałaś sposoby na efektywną naukę?

Kluczem do sukcesu w przypadku mojej matury okazała się systematyczność – od pierwszej klasy przygotowywałam się sumiennie do sprawdzianów z każdego działu, co okazało się zbawienne podczas nauki do matury, bo musiałam tylko powtórzyć dobrze opanowany wcześniej materiał. Moją strategią przygotowań do matury z biologii było rozwiązywanie zadań z arkuszy maturalnych już od samego początku – zamiast wkuwać na pamięć formułki z podręcznika, uczyłam się od razu wykorzystywać nowe informacje w praktyce, dzięki czemu lepiej rozumiałam dany materiał i zdobyta wiedza zostawała ze mną na dłużej.

 

Czym się aktualnie zajmujesz? Na czym polega Twoja praca?

Po ukończeniu studiów magisterskich zrobiłam doktorat z biologii molekularnej, miałam więc okazję prowadzić zajęcia dydaktyczne ze studentami oraz realizować projekt naukowy, mający na celu zbadanie molekularnego mechanizmu działania jednej z najsilniejszych toksyn roślinnych – rycyny – na komórki ludzkie. Bardzo dobrze wspominam ten czas, ponieważ mogłam zdobyć cenną wiedzę i doświadczenie w pracy laboratoryjnej, nauczyć się jak samodzielnie prowadzić badania naukowe, udało mi się również wyjechać na staż zagraniczny i pracować w międzynarodowym zespole.

Osobom, które chcą po studiach podjąć pracę w laboratoriach farmaceutycznych, polecam właśnie taką ścieżkę rozwoju. Po obronie doktoratu zdecydowałam się spróbować swoich sił w zupełnie innej branży, jednak również powiązanej z biologią – obecnie pracuję w firmie farmaceutycznej jako specjalista ds. bezpieczeństwa leków. Moja praca polega na interpretacji przy użyciu wiedzy medycznej i wprowadzaniu do baz danych napływających z całego świata zgłoszeń dotyczących zdarzeń niepożądanych, które wystąpiły podczas lub po zakończeniu terapii danym lekiem.

Raporty przygotowuję w języku angielskim, którego znajomość jest tu niezbędna. Pracuję w modelu hybrydowym, tj. na co dzień swoje obowiązki wykonuję z domu, ale mam również możliwość pracy
z biura.

Co byś powiedziała maturzystą, którzy chcą wybrać zawód i kierunek, taki jak Ty? Rady? Wskazówki? 

W zawodzie, w którym obecnie pracuję, sprawdzą się przede wszystkim osoby bardzo dokładne, cierpliwe i zdyscyplinowane, gdyż praca z domu bywa rozpraszająca, choć osobiście uważam tę opcję za niezwykle wygodną; często jest to również praca pod presją czasu.
Karierę naukową z kolei polecam zwłaszcza osobom ambitnym, dociekliwym i niezrażającym się porażkami – jest to wspaniała przygoda, wymaga jednak ogromnego nakładu pracy, czasu i cierpliwości. Niezbędna jest także doskonała znajomość języka angielskiego, ponieważ większość materiałów naukowych jest w języku angielskim.

Dziękuję pięknie, za poświęcony czas.

Dziękuje serdecznie za rozmowę. Trzymam mocno kciuki za tegorocznych maturzystów – pamiętajcie, że tylko od Was zależy, czy dobrze wykorzystacie czas, który pozostał Wam do matury. Jeżeli macie możliwość – wybierzcie się na dni otwarte swojej wymarzonej uczelni i porozmawiajcie ze starszymi koleżankami i kolegami; możecie się w ten sposób wiele dowiedzieć o danym kierunku, progach punktowych itd. Przede wszystkim jednak nie zapominajcie, że matura – chociaż bardzo ważna – to nie jest koniec świata, a jeżeli marzycie o danym kierunku studiów, ale nie wszystko pójdzie zgodnie z planem, to macie możliwość przystąpienia do egzaminu za rok. Zamiast się nakręcać i stresować, zróbcie wszystko, co w Waszej mocy, żeby przystąpić do matury dobrze przygotowanym, a wtedy na pewno wszystko pójdzie jak z płatka 😊

Specjalista ds. bezpieczeństwa leków Patrycja Horbowicz-Drożdżal