Wybrałeś profil biologiczny, ale nie końca nie jesteś przekonany, czym miałbyś się w zawodowo zajmować? Jaki kierunek studiów wybrać? Medycyna, weterynaria, a może psychologia?
Wybór jest ogromny, dlatego przedstawiamy wywiady z ludźmi, którzy zdecydowali się zdawać maturę rozszerzoną z biologii, wybrali studia i związali swoje kariery właśnie z biologią.
Opowiedzą o swoich przygotowaniach do matury, sposobach na efektywną naukę, wyborze kierunku, blaskach i cieniach wybranego zawodu.
Cześć Ania. Bardzo dziękuję, że zgodziłaś się udzielić nam wywiadu. Powiedz jaki kierunek studiów i którą uczelnie wybrałaś? Dlaczego taki? Czy poleciłabyś tą uczelnie?
Wybrałam kierunek studiów psychologię o specjalności klinicznej i osobowości. Chociaż obecnie przydałaby mi się rozwojowa;) gdzieś zawsze z tyłu głowy miałam te studia z tyłu głowy, myśl ta wracała i tak została! Składałam papiery na Uniwersytet Warszawski , UKSW i Uniwersytet Wroclawski, najbardziej chciałam do Wrocławia, ale tam trafiłam na listę rezerwowa, pierwsze pozytywnie odpowiedziało UKSW i tam trafiłam, polecam, przynajmniej w latach, kiedy ja studiowałam było mimo wszystko bardzo świecko.
Jakie przedmioty zdawałaś i jakie miałaś wyniki na maturze?
Na maturze zdawałam rozszerzony polski, biologię, chemię. Z polskiego miałam koło 80%, z biologii ok. 65%, a z chemii mniej niż 30% (w trakcie matury miałam moment refleksji, że po co ja tu w ogóle jestem i wyszłam).
Czy od razu, bez problemu dostałaś się na studia? Czy poprawiałaś maturę?
Ja nie miałam potrzeby powtarzania matury, z czego się cieszę. Ale jeżeli komuś na drodze do spełnienia marzeń stoją wyniki to warto je poprawić;) wiadomo jak każdy egzamin czasem choćby najlepsze przygotowanie nie sprawi, że nam pójdzie zadowalająco.
Jakie miałaś sposoby na efektywną naukę? Czy warto chodzić na dodatkowe zajęcia?
Tutaj na pewno mogę polecić zrobienie sobie szczerej analizy, co mi się najbardziej przyda przy rekrutacji na studia. Systematyczność jest pomocna i ustalenie planu co kiedy się będę uczyć. Robienie notatek z podręcznika na kolorowo. Chodziłam również na zajęcia przygotowujące z biologii dla maturzystów, ale tu raczej z innych względów niż naukowych, niestety (koleżanki, miłości).
Jakie miałaś sposoby na regeneracje i relaks od nauki?
Czym się aktualnie zajmujesz? Jakie są blaski i cienie Twojej pracy? Co najbardziej lubisz? Co jest najtrudniejsze?
Obecnie pracuje jako psycholog szkolny w Poradni Psychologiczno-Pedsgogicznej. Zajmuje się diagnozą dzieci w wieku 6-16 lat. Ponadto wspieram szkoły w oddziaływaniach terapeutyczno- wychowawczych oraz edukacyjnych poprzez np. wydawanie dzieciom stosownych opinii czy orzeczeń.
Na pewno pozytywnymi aspektami mojej pracy jest duża różnorodność, praca z żywym materiałem, ciekawe przypadki, samorozwój, czy godziny pracy (obowiązuje nas karta nauczyciela – czyli 4 godziny pracy z klientem i 4 godziny pracy z dokumentacją, co można robić też w domu).
Do minusów na pewno należy wynagrodzenie (pensja nauczycielska zależna od awansu zawodowego, długa ścieżka zawodowa), praca z ludźmi wiąże się też z mierzeniem się z różnymi trudnymi dziećmi i ich rodzicami, a także innymi pracownikami oświaty.
Co byś powiedziała maturzystom, którzy chcą wybrać zawód i kierunek, taki jak Ty? Rady? Wskazówki? Na co warto zwrócić uwagę?
Warto wybierasz ścieżkę psychologa w sytuacji, kiedy rzeczywiście czujemy się dobrze w pomocy innym i umiemy się do tego zdystansować, bo dystansowanie się w tym zawodzie jest bardzo ważne z perspektywy własnego zdrowia psychicznego. Natomiast nie ma co się porywać jeżeli się szuka własnego uleczenia – od tego jest terapia indywidualna. Studia często pokazują nam, który kierunek nam się podoba, co nas kreci- na studiach byłam przekonana, że praca z dziećmi nie jest dla mnie, po czym podczas uczestnictwa w ćwiczeniach z psychologii rozwojowej czy terapii systemowej słuchałam jak zaczarowana. Także wszystko bywa dynamiczne – i dobrze;)
Dziękuję pięknie, za poświęcony czas.
Dziękuje również 😉
Psycholog Anna J.