BIOLOGEASY

ROZMOWY O BIOLOGII

WYWIAD Z POŁOŻNĄ

Wybrałeś profil biologiczny, ale nie końca nie jesteś przekonany, czym miałbyś się w zawodowo zajmować? Jaki kierunek studiów wybrać? Medycyna, weterynaria, a może psychologia?

Wybór jest ogromny, dlatego przedstawiamy wywiady z ludźmi, którzy zdecydowali się zdawać maturę rozszerzoną z biologii, wybrali studia i związali swoje kariery właśnie z biologią.

Opowiedzą o swoich przygotowaniach do matury, sposobach na efektywną naukę, wyborze kierunku, blaskach i cieniach wybranego zawodu.

wywiad z Agnieszką, POŁOŻNĄ

Cześć Aga. Bardzo dziękuję, że zgodziłaś się udzielić nam wywiadu. Powiedz jaki kierunek studiów i którą uczelnie wybrałaś? Dlaczego taki? Czy poleciłabyś tą uczelnie?

Wybrałam studia na kierunku położnictwo, głównie z powodu tego, że chciałam zajmować się dziećmi, jednak jak się później okazało położne zajmują się kobietami na każdym etapie ich życia. Wybrałam Uniwersytet Medyczny w Lublinie z uwagi na to, że jest niedaleko mojego miejsca zamieszkania i w razie potrzeby mogłabym szybko pojechać do rodziców (by uzupełnić braki w słoikach). Jestem z niej zadowolona, nauczyłam się bardzo dużo, ale też widziałam bardzo wiele rzeczy w trakcie praktyk w szpitalach. Cieszę się, że ją wybrałam i polecam ją innym.

Jakie przedmioty zdawałaś i jakie miałaś wyniki na maturze? 

Na maturze zdawałam rozszerzoną  biologię i chemię – wyniki uzyskałam dość średnie (powyżej 60%).

Czy od razu, bez problemu dostałaś się na studia? Czy poprawiałaś maturę?

Na położnictwo dostałam się w pierwszym etapie rekrutacji. Nie czułam potrzeby  powtarzania matury, ale część moich znajomych powtarzało ją, by za rok spróbować składać dokumenty na wybrane kierunki studiów.

Jakie miałaś sposoby na efektywną naukę? Czy warto chodzić na dodatkowe zajęcia?

W ramach nauki starałam się systematycznie powtarzać materiał,  jednak z chemii uczęszczałam na dodatkowe zajęcia przez prawie rok przed maturą. Przed samą maturą wybrałam się na kilka zajęć dodatkowych z biologii, by poćwiczyć zadania maturalne z tego przedmiotu.

 

Jak wspominasz okres nauki?  Co Cię motywowało? Jakie miałaś sposoby na regeneracje i relaks od nauki?

W ramach regeneracji uwielbiam (do tej pory) oglądać filmy lub seriale zarówno w domu, jak i w kinie.  Poza tym spotykałam się ze znajomymi w weekend, jedliśmy na mieście lub po prostu spacerowaliśmy.

 

Czym się aktualnie zajmujesz? Jakie są blaski i cienie Twojej pracy? Co najbardziej lubisz? Co jest najtrudniejsze?

Jestem położną – pracuję jako wykładowca, jak również w punkcie pobrań. Lubię swój zawód, gdyż mam kontakt z pacjentami w każdym wieku i różnym stanie zdrowia, co uwielbiam. Jednakże obecnie ludzi są różni, często wymagający, ale ich wdzięczność za opiekę jest cudownym uczuciem. Pomimo, iż zarobki nie są zbyt wysokie, to wciąż czerpię satysfakcję z zawodu i jestem zadowolona ze swojego wyboru kilka lat temu.

 

Co byś powiedziała maturzystom, którzy chcą wybrać zawód i kierunek, taki jak Ty? Rady? Wskazówki? Na co warto zwrócić uwagę?

Polecam studia położnicze, jednak trzeba się przygotować, iż pierwsze lata studiów są wymagające, bo zajęcia mogą być od rana do wieczora. Jednak pierwsze praktyki w szpitalu, gdy ma się kontakt z pacjentem i chodzi po szpitalu prawie jako „pracownik”, jest ciekawym doświadczeniem. Trzeba korzystać z nich jak najwięcej, uczestniczyć we wszystkim i pytać o to, jak można pomóc.

Dziękuję pięknie, za poświęcony czas.

Dziękuje również 😉

Położna Agnieszka P.