BIOLOGEASY

BIOLOGIA W ŻYCIU CODZIENNYM

Organy wegetatywne roślin

Podczas nauki o fizjologii roślin, omawia się zagadnienie dotyczące organów wegetatywnych roślin, czyli korzeni, łodyg, liści. Wiadomości nt. tych organów, ich budowy i funkcjonowania, można wykorzystać nie tylko podczas pisania matury, ale również we własnym ogródku.

W stadium wzrostu wegetatywnego roślina nie tworzy organów generatywnych, czyli kwiatów; a co za tym idzie: nie wytwarza nasion. Roślina, może wtedy rozmnażać się wegetatywnie. Proces ten polega na reprodukcji roślin przy pomocy ich części, jakimi są np. pędy, korzenie, liście, a także bulwy, cebule, kłącza, rozłogi (modyfikacje organów).

Jak tą wiedzę wykorzystać w życiu codziennym?

  1. Uprawa szczypiorku z cebuli 
    Cebulę należy uprawiać w niewysokiej doniczce, umieszczając ją w ziemi tak, aby od 1/3 do 1/2 cebuli znalazło się nad ziemią. Doniczkę najlepiej ustawić w dobrze naświetlonym miejscu np. na parapecie. Po zasadzeniu cebulę należy regularnie podlewać.

  2. Ukorzenianie liści
    Za pomocą tej metody można wyhodować potomstwo np. fiołka afrykańskiego, begonii królewskiej, peperomii, grubosza. Odcinamy liść z ogonkiem. Sadzimy w ziemi uniwersalnej zmieszanej z piaskiem (1:1). Ogonek powinien być zagłębiamy w glebie aż do blaszki liściowej. Sadzonkę regularnie podlewamy. Po około miesiącu sadzonka wypuści nowe liście i korzenie.

  3. Ukorzenianie pędów
    W ten sposób można rozmnażać wiele roślin, np.: fikusa, monsterę, trzykrotkę, pelargonię. Odcinamy wierzchołek pędu z 4–5 liśćmi i obrywamy 1–2 dolne. Sadzimy w piasku zmieszanym z torfem (2 : 1) lub wkładamy sadzonkę do pojemnika z wodą. Gdy pojawią się korzenie przesadzamy do ziemi uniwersalnej.

Jest to zaledwie kilka przykładów wykorzystanie organów wegetatywnych.
Rozmnażanie wegetatywne jest stosowane powszechnie i na dużą skalę np. uprawa ziemniaka.
Taki rodzaj produkcji nowych roślin przynosi wiele zalet. Zapewnia szybkie rozprzestrzenianie się i pozwala na otrzymanie roślin potomnych w znacznie krótszym czasie niż podczas wysiewania nasion.
Wszystkie osobniki potomne mają identyczny zestaw genów, co roślina wyjściowa (macierzysta). W niesprzyjających warunkach środowiska, nie jest to korzystne: utrudnia roślinom przystosowanie się do zmiennych warunków, poprzez co populacja gatunków jednolitych genetycznie jest zagrożona wyginięciem.