PRZYGOTOWANIE DO MATURy

Jak rozwiązywać zadania typu maturalnego?

Wykorzystanie nabytej na lekcjach wiedzy trenujesz –  rozwiązując zadania typu maturalnego, zadania ze zbiorów, zadania znajdujące się pod koniec każdego tematu w podręczniku, zadania z informatora CKE, biorąc udział w maturach próbnych oraz przerabiając arkusze maturalne.

Dlaczego rozwiązywanie zadań jest ważne i na co zwrócić szczególną uwagę?

TRENING CZYNI MISTRZA

Im więcej zadań wykonasz, tym lepiej. Rozwiniesz umiejętność prawidłowego formułowania odpowiedzi i czytania ze zrozumieniem.
Jest duże prawdopodobieństwo, że rozwiązywane przez Ciebie zadania, powtórzą się w trakcie matury.  Na egzaminie zdążają się np. zadania, które były na maturze próbnej lub zbiorze CKE (albo bardzo podobne) .

Rozwiązując zadania lub całe arkusze możesz również zorientować się, ile czasu potrzebujesz na  jego wykonanie.  
To ważne, egzamin trwa 180 minut, a często maturzyści, wspominają, że to mało czasu.
Do wielu zadań dołączone są obszerne teksty źródłowe, które trzeba przeczytać ze zrozumieniem.  
Dobrze jest wykształcić nawyk, rozwiązywania zadań pod presją czasu.

Czasowniki operacyjne

Podczas rozwiązywania zadań zwracaj uwagę na czasowniki operacyjne, podpowiadają one, co należy zapisać w odpowiedzi, a czego unikać. Niewłaściwie zrozumienie polecenia, bardzo często skutkuje, błędna odpowiedzią i nie otrzymaniem punktów.

Szczegółowa tabela z wybranymi czasownikami operacyjnymi wraz z opisem czynności, które należy wykonać, dostępna jest na stronie CKE, w Informatorze o egzaminie maturalnym z biologii: https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_MATURALNY_OD_2023/Informatory/
Informator_EM2023_biologia.pdf

Więcej, o tym jak rozwiązywać poszczególne typy zadań na maturze, odnosząc sie do czasowników operacyjnych i prawidłowo formułować odpowiedzi „pod klucz“ znajdziesz korzystając z gotowych fiszek dostępnych w sklepie.

Biologia. Fiszki – Czasowniki operacyjne bez tajemnic. 

Fiszki zawierają nie tylko dokładnie objaśnione zastosowanie czasowników operacyjnych, które są wykorzystywane przy konstrukcji zadań maturalnych, ale także przykłady zadań wraz z odpowiedziami. 
Jednocześnie powtarzasz materiał z wybranego działu i uczysz się prawidłowego użycia czasowników operacyjnych.