BIOLOGEASY

BIOLOGIA W ŻYCIU CODZIENNYM

Jak długo człowiek przeżyje bez wody?

Podczas nauki o chemicznych podstawach życia, omawia się zagadnienie dotyczące budowy i właściwości wody. Wiadomości na temat tych niezwykłych fizykochemicznych właściwości oraz funkcji wody, można wykorzystać nie tylko podczas pisania matury, ale również w życiu codziennym.

Woda jest głównym związkiem nieorganicznym wchodzącym w skład wszystkich organizmów. Jej średnia zawartość w organizmach wynosi 60-70%.  Jest substancją bezbarwną i przezroczystą; cząsteczka wody ma budowę polarną i jest zbudowana z atomu węgla i dwóch atomów wodoru. Woda stanowi również środowisko życia dla wielu organizmów.

Dlaczego bez wody nie da się żyć?

Dlaczego bez wody nie da się żyć?

Człowiek jest w stanie przeżyć bez jedzenia około 3 tygodni, zużywając w tym czasie substancje zgromadzone w organizmie, natomiast bez wody zaledwie 4 dni.

Dlaczego tak się dzieje?
Powodów jest kilka; woda jak było wspomniane wcześniej, stanowi główny składnik naszego organizmu, poza tym pełni wiele innych ważnych funkcji:
– umożliwia rozpuszczanie i transport substancji, 
– stanowi środowisko procesów metabolicznych organizmu,
– chroni przed nagłymi zmianami temperatury,
– utrzymuje homeostazę, czyli równowagę wewnętrzną organizmu,
– umożliwia człowiekowi termoregulację, chroniąc przed przegrzaniem czy oziębieniem, 
– pomaga w usuwaniu produktów przemiany materii.

Woda pełni tyle funkcji ze względu na swoje właściwości: jest dobrym rozpuszczalnikiem związków polarnych, nie reaguje z większością substancji, ma wysokie ciepło właściwe oraz ciepło parowania.

Zapotrzebowanie na wodę zależy od kilku czynników: temperatury otoczenia, rodzaju wykonywanej pracy oraz zjedzonego pokarmu. Jednak wodę tracimy bardzo szybko, np. podczas pocenia się, wraz z moczem i kałem oraz wraz z wydychanym powietrzem w postaci pary wodnej. Wodę utraconą należy uzupełnić, jeżeli nie dostarczymy jej w odpowiedniej ilości dochodzi do odwodnienia organizmu. Objawami odwodnienia są: suchość w ustach, zwiększone pragnienie, zmęczenie, bóle czy zawroty głowy, zaparcia, zmniejszone oddawanie moczu, suchość skóry. O takim stanie mówimy, gdy organizm straci 1% wody w stosunku do masy ciała. Gdy stracimy ok. 20% wody, organizm nie będzie w stanie funkcjonować. 

Co zrobić by uniknąć odwodnienia?
Powinniśmy dostarczać organizmowi ok. 2 litrów wody dziennie, wliczając w to wodę zawartą w pokarmach. Woda występuje w dużej ilość w świeżych owocach i warzywach. Mniejsza ilość znajduje się w nabiale lub mięsie. 
W upalne dni, podczas choroby czy wysiłku fizycznego należy pamiętać, że zapotrzebowanie na wodę wzrasta.