BIOLOGEASY

BIOLOGIA W ŻYCIU CODZIENNYM

Etylen w kuchni

Podczas nauki o fizjologii roślin, pojawia się temat: Regulatory wzrostu i rozwoju roślin, czyli fitohormony. Jednym z nich jest etylen (jedyny w postaci gazowej). Wiadomości nt. etylenu, czym jest i jak działa, można wykorzystać nie tylko podczas pisania matury, ale również we własnej kuchni.

Etylen, należący do grupy węglowodorów nienasyconych, powstaje w dojrzewających owocach, węzłach łodyg i starzejących się tkankach rośliny. Efekty działania etylenu to m.in.: dojrzewanie owoców oraz powstawanie warstwy odcinającej w obrębie ogonków liści i owoców, co prowadzi do ich opadania.

Jak tą wiedzę wykorzystać w życiu codziennym?

 

  1.  Świadomie możesz przyśpieszyć dojrzewanie np. zielonych bananów, czy pomidorów w swojej kuchni; umieszczając je w foliowym woreczku wraz z kilkoma dojrzałymi jabłkami.
    Co drugi dzień woreczek otwieramy, aby dopuścić świeżego powietrza, gdyż owoce oddychają.
  2.  Możesz przedłużyć zdatność do spożycia owoców czy warzyw, przechowując je, jak najdalej od źródeł etylenu.

Które owoce wydzielają dużą ilość etylenu podczas ich przechowywania?
–  awokado, brzoskwinie, morele, banany, nektaryny, figi, jabłka, gruszki, kiwi, pomidory, mango, papaja czy też melony.

Owoce, które nie wydzielają zbyt dużej ilości etylenu, to:
–  liczi, jagody, czereśnie, ananasy, arbuzy, papryka, cytryny, mandarynki, pomarańcze, grejpfruty oraz truskawki.

Etylen jest powszechnie i na dużą skalę wykorzystywany w ogrodnictwie: spryskując drzewa owocowe lub owoce składowane w przechowalniach,  by przyśpiesza się ich dojrzewanie.